Fiatal tudósok a házban

A Nemzeti Tudós Akadémia (NTA) nyári tábora keretében négy tehetséges gimnazista látogatta meg a szegedi Rendszerimmunolgiai Kutatócsoport laboratóriumát. Az egyhetes programsorozat keretében Beni, -mivel hogy ez az ő állandó munkahelye- kapva kapott az alkalmon, hogy megmutassa a diákoknak milyen is a SCUP élmény. De vajon mi újat tudott mutatni azoknak a diákoknak akik már letették a voksukat a természettudományos pálya mellett? Olvass tovább és járj a végére magad!
Izgatottan vártam a hétfő délutánt, ahol 4 NTA-s gimnazistának tarthattam foglalkozást. Egyrészt, mivel úgy hallottam nagyon tehetséges diákokról van szó akikkel mindig élmény együtt dolgozni, másrészt mivel én is ennek a programnak az alumnijához tartozom (Bár akkor még Szent-Györgyi programnak hívták), megvolt bennem a kíváncsiság mivé nőtte ki magát ez a kezdeményezés.
A feladat nehezebb volt mint hittem. A diákok természettudományos érdeklődése adott, tehát valami olyan gyakorlati skill-based programot kellett számukra kitalálni ami érdekes, kihívást jelent, más laborban valószínűleg nem találkoznak még csak hasonló programmal sem és közelebb kerülnek a programon keresztül ahhoz a kutatáshoz, amivel a csoportunk foglalkozik. Mivel a SCUP mindig is a gyakorlati problémamegoldásról és a való életből vett példákról szólt, úgy gondoltam foglalkozzanak a diákok a laborunk egyik nagy problémájával: Hogyan csábítsuk magunkhoz a legtehetségesebb hallgatókat az egyetemről?
A srácok hamar ráéreztek a probléma ízére, kitalálták, hogy egy ilyen koncepciót leghatékonyabban organikusan lehet átadni. A tanév elejére terveztek egy előadássorozatot, amelyben a Szegedi Tudományegyetem természettudományos szakjait célozzák meg. Tervük szerint az I.-III. évfolyamos diákok nagy előadásainak első 5 percében hirdetnék a TDK munka lehetőségét, így az előadásra járás év eleji csúcsát meglovagolva jutnának el minél több hallgatóhoz.
Az előadás gerincét nagyon ügyesen felépítették a diákok. Bár a laborról és az általunk végzett munkáról aznap reggel hallottak először, úgy néz ki figyeltek, mert meg tudták ragadni azokat jellemzőket amelyekre mi itt dolgozók is a legbüszkébbek vagyunk és a csapat legnagyobb erősségeinek tartjuk. A srácok nem féltek meginterjúztatni a munkatársainkat, hogy tervükből a lehető legjobbat hozzák ki.
Úgy gondolom a diákok a feladatból a lehető legtöbbet hozták ki. Laborunk vezetőjének, Máténak is kivívták az elismerését. Bízom benne, hogy a workshopon sikerült olyat mutatni amivel korábban még nem találkoztak és olyan élménnyel gazdagodtak aminek hasznát veszik majd az egyetemen. Az már csak a hab lenne a tortán, ha nálunk kötnének ki TDK hallgatóként. Workshopunk a Richter Gedeon Nyrt. támogatásával valósulhatott meg.