Csillogó csillagok Kőbányán

Ősz második Richter Egészségvárosán már a ScUp is képviselte magát. A Kőbányán megrendezett programsorozatban 15 órától a színpadon mutathattunk be érdekesebbnél is érdekesebb kémiai kísérleteket.
Áron immár harmadik alkalommal vett részt ezzel a programmal, ám ezúttal nem egyedül, hanem egy tehetséges, érdeklődő középiskolás is vele tartott. Nevezetesen Skorcov Tünde volt aki bemutatta a kísérleteket, Áron pedig sztorizgatott és beavatta a tisztelt nagyérdeműt,, hogy mit kell tudni a reakcióban résztvevő komponensekről. Áron és Tünde a 2023-as AKI Kíváncsi Kémikus táborban találkoztak, így adta magát a lehetőség, hogy a tábor résztvevői közül kerüljön ki a kis “vegyészkukta”. Az éles bemutató előtt három felkészítő-gyakorló sessiont tartottunk, hogy megtapasztalják milyen “eredményeket” adhatnak a reakciók. Mivel Veresegyházán tartandó Egészségvároson is egy középiskolás (Tarnóczy Márton) mutatta be a színes reakciókat, így ők együtt készültek a Természettudomány Kutatóközpontban két tapasztaltabb laborvezető irányítása alatt.
Tünde a korát meghazudtoló módon végtelen nyugodt volt a színpadon, az izgulás apró jelét sem lehetett látni. A kísérletek elsőre is pompás sikeredtek, sőt némelyiket megismételtük kicsit nagyobb mennyiséggel.
Bemutatott kísérletek között voltak a kén és a cink heves reakciója. Láthattuk cukor pillanatszerű reakcióját a kénsavval és a kálium-kloráttal. A program (szó szerint) fénypontjaként “lehoztuk” a csillagokat, ugyanis egy rövid fém magnéziumot gyújtottunk meg, ami egy nagyon fényes gömblángként égett el. E nap krónikájához az is hozzátartozik, hogy az előbb említett tábor résztvevői közül 10-en is meglepték a táborvezetőt, Áront. Ország több pontjáról is elutaztak ide, hogy egymással találkozzanak. Lényegében közösséget is építettek. Nagyon jó volt látni, ahogy megörültek egymásnak (szerk: Áron megjegyzése volt az imént). Lényegében ezért is jó SCUP-os lenni!