Atom-királyság

Az évet az egyik alapítónk, Beni középiskolájában az esztergomi Dobó Katalin Gimnáziumban zártuk. Annak ellenére, hogy a foglalkozás szombaton került megrendezésre hatalmas érdeklődés mutatkozott a program iránt. Külön köszönet illeti Lampert Zoltán Tanár Urat aki rengeteget segített a szervezésben és a résztvevők koordinálásában. A workshopot a gimnázium biosz-kémia faktos diákjainak szántuk, így a témát is ennek megfelelően választottuk: A diákoknak a kémia népszerűsítését célzó kampányokat kellett megalkotniuk. Nézzük hogy sikerültek a projektek:
Az Atom Királyság célja egy olyan interaktív kártyajáték megalkotása, amely érthetővé és élvezetessé teszi a kémiai alapfogalmakat az általános és középiskolás diákok számára. A játék a periódusos rendszer elemeire épül, színes karakterekkel és izgalmas akciókártyákkal ötvözve a tanulást és a szórakozást. A projekt különösen fontosnak tartja a kémia megszerettetését és a természettudományok iránti érdeklődés felkeltését, miközben fejleszti a gyerekek logikai és stratégiai készségeit. Az Esztergomi Dobó Katalin Gimnázium diákjai által vezetett csapat célja, hogy a játék segítségével minél több gyerek számára tegyék élményszerűvé a kémiát, és támogassák őket a természettudományok felfedezésében.
A Chemikids egy különleges kezdeményezés, melynek célja, hogy szórakoztató és oktató módon ismertesse meg a kémiát az ötödik és hatodik osztályos diákokkal. A program során a 11. és 12. osztályos tanulók hétköznapi példák, mint például a főzés és egyszerű, látványos kémiai kísérletek segítségével mutatják be a kémia világát. A projekt alapvető célja, hogy a diákok még a hetedik osztályos kémiaóra előtt megszabaduljanak a tantárgy iránti félelmüktől, és ne tekintsenek rá ismeretlen, ijesztő dologként. A program fokozatosan építi fel a tanulást, így a diákok idővel, ahogy egyre idősebbek lesznek, lehetőséget kapnak arra, hogy ők maguk tanítsák a kisebbeket, ezzel fejlesztve pedagógiai készségeiket. Emellett a közösségi szolgálat keretében a diákok 50 órát teljesíthetnek, miközben hasznos tudást adnak át, és élménydús tanítási tapasztalatokat szereznek.
Csapatom a kémia megszerettéséhez egy olyan kampányt képzeltek el, mely személyesen közel áll hozzájuk. Ötletük az Egyszer volt az élet ismeretterjesztő rajzfilmsorozat mintájára egy hasonló rajzfilmsorozatot képzeltek el, mely egyszerű kémiai kísérletek folyamatát mutatta be játékosan és gyerekek számára érthetően. Ebben a keretben az atomok és a vegyületek voltak a szereplők, csapatom különböző karaktereket tervezett, melyeken még a különböző kémiai kötések is megjelentek. Programjuk második eseménye ennek az ismeretterjesztő sorozatnak az offline verziója volt. Egyetemista kémiaszakos diákok segítségével olyan workshopokat tartottak volna általános iskolás gyerekeknek, melyeken a rajzfilm levetítése után az abban elmesélt kísérletet közösen végezhetik el. Célcsoportjuk azok az 5-6. osztályos diákok voltak, akik a kémiával még nem találkoztak, csak az a tantárgy körüli prekoncepciókkal. Céljuk nem csak az oktatás volt, hanem a tantárgy érdekes oldalának bemutatása volt. Csapatnevük a PreKémia volt.
A kémia az a tudomány, ami körülvesz minket, rengeteg hétköznapi folyamat mozgatórugója. Ilyen példaként lehet említeni a konyhát, ahol olyan sok alapvető kémiai folyamat játszódik le, hogy elképzelni is nehéz. Ezen folyamatok ismerete, főleg a konyhában és így ezzel együtt a vendéglátói szakmában dolgozóknak, sokat segítene abban, hogy tudatosabban és nagyobb biztonságban éljék mindennapjaikat. Ebből a felindulásból alkottuk meg az Ízes Kémia egyesületet, melynek célja, hogy kezdetben a Balassa Bálint szakközépiskolában szervezzünk olyan workshopokat, melyek keretében a vendéglátásban tanuló diákok, olyan izgalmas és fontos kémiai összefüggésekről szerezhetnek információt, melyek a kezük alatt zajlanak.
A workshopot a Richter Gedeon Nyrt. támogatásával valósítothattuk meg. Ezúton is köszönjük a támogatást!