Baci Laci és Viri Brigi kalandjai a Csó-tónál

A SCUP csapta május 30-án Nagykanizsán járt! Ahogy általában a gimikkel tesszük, most is azzal a céllal kerestük fel a Batthyány gimnáziumi diákokat, hogy felhívjuk a figyelmet egy igazán égető problémára. Jelen esetben az egyre növekvő antibiotikum rezisztencia krízisre. A mentrok itt Mikolt, Zsuzsi, Anna, Adri és Marci voltak, akiknek 33 diákkal kellett szembenézniük. A csapatok több projektötlettel is előálltak, amelyek mindegyike különböző módon próbálja megérinteni és bevonni a közösséget, hogy együtt tegyünk a fenyegető helyzet ellen.
Mikolt csapatának javaslata szerint egy iskolai diáknap kerülne megrendezésre, ahol egy korábbi gyógyszerész szakos hallgató, aki szintén ebben a gimnáziumban tanult, tartana előadást a témáról. Az előadást követően egy izgalmas kvíz verseny várná a diákokat, ahol az első három helyezett egy ötös érdemjegyet nyerhet egy általa választott természettudományos tárgyból. Ez ösztönzné a tanulókat az aktív részvételre és a téma mélyebb megismerésére. Az „Üsd ki a baci pajzsot!” szlogen pedig garantáltan felkelti majd mindenki figyelmét.
Marci versenyzőinek ötlete a BaciStop kampány, amely elsősorban kisgyerekes-iskolás szülőket céloz meg. Blog-portáljukon hangsúlyozzák, hogy csak akkor kérjünk antibiotikumot az orvosnál, ha kifejezetten bakteriális fertőzés gyanúja áll fenn, mivel a fölösleges antibiotikum fogyasztás súlyosbítja a rezisztencia kialakulását. A kampányt a Batthyányi gimi 122.000 fős Facebook csoportjában, valamint egészségügyi influenszerek segítségével promótálnák, hogy minél több szülőhöz eljusson az üzenet. Anna csapatának terve a gyógyszertárakkal való együttműködésen alapul. Az antibiotikumot visszaváltó emberek kedvezményeket kapnának vitaminokra, valamint plakátok formájában is népszerűsítenék a programot több városban. Így az emberek nem csak anyagilag, de tudatosan is profitálnának a részvételből, hozzájárulva az antibiotikum-rezisztencia elleni küzdelemhez.
Adri mentoráltjai egy helyi tudásmegosztó programot dolgozott ki, amely a helyi gazdákra, tudományos szakemberekre és az iskolai dolgozókra fókuszál. Egy főzőversennyel egybekötött tudományos előadássorozatot szerveznének, ahol a résztvevők olyan helyi termelőktől származó termékeket dolgoznának fel, akik nem használnak antibiotikumot. A programot a nagykanizsai Csónakázó-tónál rendeznék meg a Fenntarthatósági témahét alkalmával, egy vásár kíséretében. Ez az esemény nem csak szórakoztató, de oktató jellegű is lenne, felhívva a figyelmet az antibiotikum-rezisztencia problémájára.
Zsuzsi csapata egy mesével célozza meg a legkisebbeket. A történet főszereplői Baci Laci, Viri Brigi és ellenségük, az antibiotikum-rezisztens SuperBaci, akik a bélrendszer világában kalandoznak. A mese célja, hogy már óvodás korban megismertesse a gyerekeket a mikrobák világával és az antibiotikum-rezisztencia kialakulásával. A mese népszerűvé válása után egy matricás könyvet is terveznek, amely segítene a gyerekeknek játékosan tanulni a baktériumokról és vírusokról. Minden csapatunk saját ötletével járul hozzá az antibiotikum-rezisztencia elleni küzdelemhez, remélve, hogy a lakosság bevonásával és figyelemfelkeltő kampányainkkal közösen tehetünk egy egészségesebb jövőért.
A foglalkozás megvalósulásást a Richter Gedeon Nyrt. tette lehetővé. Ezúton is köszönjük a támogatást!