Komfortzónán kívül

2022-ben a Richter Anna-Díj keretében négy csapatnak tartottunk workshopot a budapesti Göllner Mária Regionális Waldorf Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskolában. A Waldorf módszerrel korábban egyikőnknek sem volt semilyen tapasztalata, így nem túlzás azt állítani, hogy kihívást jelentett a feladat. Hogy hogyan sültek el a dolgok? Olvass tovább és kiderül.
Alapvetően csapatot alakítani résztvevők szempontjából kétféleképpen lehet. Ismerősökkel (osztálytársakkal, barátokkal, munkatársakkal), valamint a CV-k, vagy pedig különböző versenyeken kell szervezni csapatot (például a Hungarian Start up University programon). Előbbi szerveződésre teszthelhettük a workshopjainkon. Ezesetben nem volt szükséges a csapatdinamikával kapcsolatos ismereteinket, technikákat bevetni, hiszen ismerik egymást, tudják az adott csapattárs melyik kompetenciájával járulhat hozzá a sikeresebb problémamegoldáshoz.
Valamint azért is volt izgalmas ez a lehetőség, ugyanis az iskola egyik alappillére a gyerekek projektekben való foglalkoztatása. Így olyan út nyílt meg előttünk, hogy a workshop tudásbázisát a lehető legtöbb időben áttudjuk adni. A workshopunkat kellemes őszi szombaton és vasárnap tartottuk meg egy teljes osztállyal – 30 fővel. Mind a két nap két csapattal dolgozhattunk. Minden csapat két mentorral dolgozhatott – egyik mentor a tudomány világából, míg a másik mentor az üzleti életből hozott nagyon hasznos tudnivalókat, tapasztalatokat.
Mind a négy csapat az ételpazarlással kapcsolatos ötleteket dolgozta ki. Sőt emellett a csapatok a pitchelés során egymással is kooperációba léptek. Tehát a vitakultúra mellett az üzleti érzékükről is adtak tanubizonyságot. Összeségében elmondható erről a két napról, hogy a gyerekek szívükön viselik a világ egyig legsúlyosabb problémáját, jobbnál jobb ötletek születtek. Szürke, őszi hétvége ellenére vidáman és hasznos tapasztalattal a hátunk mögött zártuk le a workshopokat.