Ötletelés a Balaton partján

2022 nyarán meghívást kaptunk a Mathias Cornvinus Kollégium nyári táborába. A Révfülöpön szervezett táborba az ország minden pontjáról és Erdélyből is érkeztek diákok. 2 alkalommal, kétszer 20-30 diáknak kellett programot szervezni, tehát összesen 4 workshopot tartottunk az MCC nyári táborának keretei közt.
Nagyon örültem amikor megkaptuk a felkérést, hogy az MCC-s gyerekeknek tartsunk workshopot. Nyári tábor lévén előre megszabott programok voltak, ami azt jelentette, hogy egy workshopra 2,5 óránk volt. Mindezidáig csak a hagyományos, egész napos workshopokat tartottunk. A helyzet kényszere szülte a rapid workshopunk koncepcióját, amit a táborban rögtön 4 alkalommal le is tudtunk tesztelni.
Az első workshopon – el kell ismernem – küzdöttünk pár gyermekbetegséggel. A diákok csapatba osztása gyorsan káoszba fulladt, mondanom sem kell, rossz koncepcióval nagyon polarizáltak voltak a csapatok. Az egyik csapat nagyon passzív volt, nem is igazán keltette fel az érdeklődésüket a feladat. A másik két csapat szerencsére élvezte a programot. A következő turnusnál már kicsit megfontoltabbak voltunk, nem engedtük, hogy a klikkek együtt maradjanak. Az új módszernek meg is lett az eredménye, mindhárom csapat nagyon kreatív módon közelítette meg az ételpazarlás témakörét.
A második alkalommal az egészségmegőrzés témakörét vittük a táborozó diákoknak. A foglalkozás vállalkozás központú volt, egy olyan profitábilis vállalkozásötlettel kellett előállniuk a diákoknak, amely segíti a célközönségüket a hatékonyabb stresszkezelésben. Ezen alkalommal is kétszer két csapattal foglalkoztunk. Az előző alkalom hibáiból tanulva, itt már minden sokkal gördülékenyebben ment, ami az eredményeken is meglátszott. Két ötlet nagyon emlékezetes volt: az egyik csapat egy levelndula hevítésén alapú elektromos cigaretta helyettesítő szerszámot álmodott meg, mely egyszerre ösztönözte a dohányzókat a cigaretta elhagyására és épített a levendula nyugtató, pozitív egészégügyi hatásaira. Hogy ez a módszer mennyire egészséges arról lehet vitatkozni, a feladatot azonban tökéletesen oldották meg. Egy másik, főleg talpraesett erdélyi lányokból álló csapat a mentális egészséget helyezte fókuszba. Ők ,,Safe Place’’ néven akartak egy olyan vállalkozást indítani, amely délutáni foglalkozások keretében, óvodástól kisiskolás korig foglalkozik a mentális egyensúly és az önismeret korai elsajátításának problémáival.
A révfülöpi workshopokat a kezdeti döccenések ellenére több szempontból is sikerként könyvelhettük el. Egyrészt, az egyesület szert tett egy olyan kapcsolatra, aminek segítségével még több középiskoláshoz juthattunk el, emellett sikeresen bővítettük a programjainkat egy új formátummal. A legbüszkébbek pedig arra voltunk, hogy a program keretében közel 100 diáknak taníthattunk valami újat.