Természettudományos storytelling

A ScUp és az SZTE Juniorakadémia grandiózus közös projektjének első állomásán a diákok egy kicsit más feladatot kaptak, mint az eddigiekben. Mentoraink mindannyian hoztak egy témát a tanulmányi területeikről, amelyet először nekik kellett előadni csapataiknak, ezután pedig a csapatnak kellett kidolgoznia azt a 3 perces tudománykommunikációs előadást, ami még egy laikus számára is érthetővé teszi a témát.
Ezúttal a workshopon Petra, Berke, Boti, Bálint, Zalán és Miro voltak mentoraink. A mentorok nagy számának az volt az oka, hogy ezen a workshopon a prezentáció és a nyilvános beszéd fejlesztése volt a középpontban. Ezek a skillek igen nagy odafigyelést követelnek meg a mentorok részéről, ezért 4 főben maximalizáltuk a csapatok létszámát. Mentoraink nagyon változatos témákat hoztak: Volt szó a gyógyszerfejlesztés fiaskóiról, a rák és a mikrobiom kapcsolatáról, a mikroműanyagok káros hatásairól, egy csúf baktérium felfedezéséről, az afáziáról és az olajfúrás egy magyar tudós általi forradalmasításáról is. Hogy hogyan fogadták a diákok a mentorok által hozott nem épp egyszerűnek mondható témákat?
A résztvevő diákok nagyjából 24-en voltak, nagyon jó és érdekes csapatdinamika alakult ki mindegyik mentornál, a középiskolások nagyon hamar rákaptak mentoraink történeteire. Elsőre a feladat talán ijesztőnek hathatott nekik, hiszen iskolai keretek között nem voltak még ilyen helyzetbe állítva, nem volt még dolguk hasonló komplexitású természettudományi témákkal. Mentoraink viszont ügyesen oldották a hangulatot, a diákokat pedig gyorsan elkapta a flow, ezután pedig csak úgy teltek a percek.
A Csányi Alapítványnak köszönhetően nagyon jó képességű diákokkal dolgozhattunk együtt, ezzel pedig nekünk is nagy élmény volt a közös munka. Nekünk is kihívás volt ez a workshop, hiszen először csináltunk ilyen tematikával foglalkozást, emellett pedig egy egész napos workshopot tudtunk tartani, amire ritkán van alkalom. A nap végére ötletes és meglepő előadások jöttek ki, volt amelyik csapat egy egész színdarabot álmodott meg, volt amelyik csapat inkább fókuszált arra, hogy a legrövidebb idő alatt a legtöbb információt ossza meg a mentora által hozott témából, egy másik csapat pedig egyik tagjuk szónoki képességét építette bele előadásukba.
Nagyon boldogok vagyunk, hogy ennyire színes pitchek születtek, és nagyon boldogok vagyunk, hogy az újfajta workshopunk első alkalommal is ilyen sikert aratott a diákok között. Csapatunk a workshop után egy másfél órás közös beszélgetésen vonta le az új formula tanulságait, ezek alapján pedig igyekszünk még jobb és izgalmasabb foglalkozást hozni a gyerekeknek. Reméljük, még sok ilyen pozitív élményt élhetünk át!
A workshop megvalósulását a Richter Gedeon Nyrt. tette lehetővé. Ezúton is köszönjük a támogatást!